1851 Arnold Oventrop (1820–1871) zakłada firmę „Arnold Oventrop & Co. Fabryka wyrobów
z mosiądzu i brązu w Altena". Produkcja firmy opierała się na surowcach zawierających
miedź i początkowo obejmowała proste wyroby z mosiądzu, m.in. okucia do mebli, drzwi
i okien.
1871 Firma przechodzi w ręce synów:
Friedricha Wilhelma (1847–1935) i Adolfa Oventrop (1851–1912).
1886–W międzyczasie następuje silne uprzemysłowienie miasta Altena.
1904 Brakuje siły roboczej,co skutkuje przeniesieniem produkcji do innych miast regionu
(m.in. Iserlohn i Bigge).
1922 Syn Friedricha Wilhelma Oventrop - Paul Oventrop (1886–1974) przejmuje zakład w
Bigge. (W miarę upływu czasu pozostałe zakłady wstrzymują działalność).
1952 Rodziny Fähnrich i Rump zostają udziałowcami firmy. Firma Oventrop zajmuje czołową
pozycję w produkcji armatury olejowej.
1973 Pierwszy kryzys olejowy kończy epokę tzw. "cudu gospodarczego".
1975 W ramach nowego podziału administracyjnego miejscowość Bigge staje się częścią
miasta Olsberg. Od tego czasu siedzibą firmy jest Olsberg.
1980 Otwarcie zakładu produkcyjnego w Brilon. Zawory termostatyczne i pozostała armatura
grzewcza w coraz większym stopniu dominują w programie produkcji.
1990 Dzięki zjednoczeniu Niemiec i otwarciu granic na wschód następuje szybki rozwój firmy.
1991 Początek intensywnej sprzedaży na rynku polskim.
1995 W Starych Babicach koło Warszawy powstaje Oventrop Sp. z o.o. należąca w całości
do firmy Oventrop GmbH&Co.KG
Dziś Zlokalizowane obecnie w dwóch zakładach (w Olsbergu i w Brilon, Północna Nadrenia-Westfalia) przedsiębiorstwo zatrudnia około 800 pracowników. Katalog opisujący ofertę firmy Oventrop obejmuje ponad 4000 produktów z branży grzewczej i sanitarnej. Armatura Oventrop dostępna jest w większości krajów na świecie.
AKTUALNOŚCI
Jubileusz i nowa siedziba Oventrop
20.06.2011
19 maja uroczyście obchodzono 20-lecie działalności firmy Oventrop na polskim rynku oraz otwarcie jej nowej siedziby w Broniszach pod Warszawą, przy trasie do Poznania. Nowa siedziba jest wizytówką firmy oraz miejscem szkoleń dla klientów. Budynek składa się z hali magazynowej wysokiego składowania oraz części biurowej wyposażonej m.in. w profesjonalną salę szkoleniową. Nowoczesna kotłownia ogrzewająca budynek również pełni funkcje szkoleniowe.
|
Spotkanie rozpoczęło się od symbolicznego przecięcia wstęgi, którego dokonali członkowie zarządu Oventrop: Kazimierz Mróz, Jochen Fähnrich oraz Stefan Klauke |
W uroczystości uczestniczyło ok. 200 zaproszonych gości. Byli wśród nich klienci, producenci, projektanci, instalatorzy oraz wiele innych osób od lat związanych z firmą. Po uroczystym otwarciu i zwiedzeniu nowego biura goście uczcili jubileusz dobrą zabawą w „Karczmie na Piwnej”.
Oventrop powstał w 1851 r. w niemieckim miasteczku Altena i początkowo produkował elementy mosiężne, m.in. okucia do mebli, drzwi i okien, następnie armaturę wodociągową, po czym w latach 50. XX w. stał się czołowym producentem armatury do instalacji olejowych. Po zjednoczeniu Niemiec i otwarciu granic na wschód firma weszła w 1991 r. na rynek polski i dynamicznie się rozwijała, co wiązało się z koniecznością powiększenia powierzchni magazynowej i biurowo-szkoleniowej. Od samego początku Oventrop przykładał dużą wagę do szkoleń i do dyspozycji klientów oddaje wciąż nowe oprogramowanie inżynierskie, podręczniki i katalogi, a jego oferta łączy pojedyncze elementy w spójne systemy instalacyjne. W branży firma znana jest także z systemów zarządzania budynkami.
PROMOCJA GRUP POMPOWYCH REGUMAT FIRMY OVENTROPPrefabrykowane grupy pompowe ułatwiają połączenie kotła z instalacją i znacznie skracają czas wykonania kotłowni. Dodatkowymi argumentami za ich stosowaniem jest zredukowanie przestrzeni zajmowanej przez armaturę i pompy oraz estetyczny wygląd zmontowanej całości.
Firma Oventrop zaplanowała na okres jesienny promocyjną sprzedaż grup pompowych Regumat. Atrakcyjne ceny urządzeń w promocji mają na celu przekonanie instalatorów do zakupu i wypróbowania nowej techniki, a w przyszłości pozyskanie ich do roli propagatorów szerszego jej stosowania.
Jako produkt uzupełniający Oven trop oferuje w promocji również atrakcyjny cenowo regulator pogodowy, pozwalający uzależnić temperaturę zasilania instalacji od temperatury zewnętrznej. To rozwiązanie zdecydowanie podnosi komfort wewnętrzny budynku i zapewnia bardziej ekonomiczną pracę instalacji.
Promocja obejmować będzie następujące produkty: Regumat S-130, Regumat M3-130, Regumat F-130, Regumat RTA-130, Regtronic EH, Rozdzielacze do grup pompowych. Promocja trwa od 1 września do 31 grudnia 2011 r.
System instalacyjny Oventrop
Instalacje grzewcze nie zawsze działają bezawaryjnie; niedomagania systemów instalacji grzewczych nasilają się wraz z postępem technologicznym. Elementy instalacji pochodzące od różnych producentów nie zawsze dobrze współpracują ze sobą. Dlatego właśnie producenci materiałów instalacyjnych rozpoczęli kompletację systemów. W skład systemu wchodzą elementy produkcji własnej (na ogół są to podstawowe elementy danego systemu) i elementy pochodzące od innych, wyspecjalizowanych producentów.
Gwarancją producenta objęty jest zarówno system, jak i wszystkie jego elementy sygnowane marką producenta.
Instalatorzy i ich klienci otrzymują więc gwarancję "z jednej ręki", co upraszcza procedurę reklamacji.
Takie rozwiązanie, jako jedna z pierwszych, zastosowała firma Oventrop. Do podstawowych produktów (armatury i regulatorów do instalacji c.o., wodociągowych, gazowych i olejowych) firma (już 10 lat temu) dodała rurę wielowarstwową "Copipe" z kompletnym programem złączek, sterowniki do regulatorów i inne elementy wystarczające do wykonania instalacji wewnętrznej budynku. Firma nie oferuje kotłów, grzejników i pomp. System instalacyjny Oventrop służy do przesyłu wody grzewczej lub innego czynnika od źródła do odbiorników, reguluje także ich wydajność. Rura "Copipe" (PEX-Al.-PEX) jest uniwersalna; znajduje zastosowanie w instalacji c.o., ogrzewaniu podłogowym, służy także do przesyłu wody pitnej (dopuszczenie DVGW). Uniwersalność tej rury pozwala na łatwe jej zagospodarowanie na placu budowy (jest jednak stosunkowo droga).
Jednak nie ma potrzeby stosowania drogiego rozwiązania do ogrzewania podłogowego; w tym roku firma wprowadziła na rynek system "Cofloor", który jest przeznaczony wyłącznie do tego celu.
Główne elementy systemu "Cofloor":
1. rury "Copex" (PEX, z barierą antydyfuzyjną) lub "Copipe" (PEX-Al-PEX, wielowarstwowa),
2. szeroki wybór złączek i kształtek,
3. armatura, regulatory i napędy do regulacji wydajności,
4. rozdzielacze i szafki,
5. płyty systemowe z izolacją i wiele innych elementów, które pozwalają na wykonanie nowoczesnej instalacji ogrzewania podłogowego.Zalety systemu:
- duża powierzchnia grzejna, która pozwala na skuteczne ogrzanie pomieszczeń przy użyciu niskiej temperatury zasilania - z reguły ok. 35oC zamiast "grzejnikowych" 70oC. Obniżenie temperatury zasilania pozwala na zastosowanie oszczędnych kotłów niskotemperaturowych i kondensacyjnych
- ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną emisję ciepła, co pozwala na obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 2oC bez zauważalnego pogorszenia odczucia komfortu cieplnego (każdorazowe obniżenie temperatury 1oC oznacza redukcję zużycia energii o ok. 6%),
- ogrzewanie podłogowe nie wywołuje tak intensywnej cyrkulacji powietrza jak ogrzewanie grzejnikowe,
- sucha podłoga nie sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy.
Instalator może wybrać z oferty firmy jeden z dwóch rodzajów rur: "Copipe" lub "Co-pex", o średnicach 14 x 2 i 16
x 2 mm.
Do rozłożenia rur wystarczy jedna osoba. Pracę ułatwia specjalnie profilowana płyta systemowa (fot. 1).
Firma oferuje dwa rodzaje płyty:
- NP 35, zintegrowaną z izolacją cieplną i dźwiękochłonną lub
- NP, tłoczoną twardą folią, przeznaczoną do układania na typowych płytach styropianowych
Płyty są wykonane w sposób ułatwiający obróbkę w rogach pomieszczeń, gwarantujący szczelność np. przy układaniu jastrychu pod płytki ceramiczne. W ofercie firmy są taśmy dylatacyjne, dyble kotwiące i marki do zaznaczania punktów pomiaru wilgotności podkładu.
Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego nie może funkcjonować bez starannego wyregulowania hydraulicznego, zarówno na zasilaniu rozdzielacza, jak i pętli grzejnych (fot. 2, 3).
Firma oferuje szeroki wybór odpowiedniej armatury:
- węzły mieszające do regulacji stałej temperatury zasilania,
- regulatory stałego ciśnienia dyspozycyjnego,
- zawory regulacyjno-pomiarowe,
- rozdzielacze z fabrycznie montowanymi wkładkami zaworowymi (pod napędy), wkładkami regulacyjno-pomiarowymi (do wzajemnego, wstępnego zbalansowania pętli) lub z wkładkami pomiarowymi (do optycznej kontroli przepływu w pętlach),
- napędy elektrotermiczne (dwupołożeniowe lub ciągłe, 0-10V). Napędy sterowane są impulsami od termostatów pomieszczeniowych przesyłanymi po kablu lub zdalnie, falami radiowymi o nieszkodliwych dla człowieka częstotliwościach,
- termostaty pomieszczeniowe ścienne lub przenośne (zdalne) ułatwiają ustawienie i regulację pożądanej temperatury.
|
"R-Tronic HT" elektroniczny termostat grzejnikowy do regulacji wydajności grzejnika zgodnie z indywidualnie dobranym programem czasowym |
Oventrop na ISH 2011 we Frankfurcie
W dniach 15-19 marca 2011 odbędą się we Frankfurcie nad Menem międzynarodowe targi wyposażenia łazienek, inżynierii budowlanej, techniki grzewczej, klimatyzacyjnej oraz odnawialnych źródeł energii („ISH 2011”).
Oventrop zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska w
hali 10.1 na stanowisku A 39.
Zaprezentujemy interesujące nowe produkty oraz rozwiązania systemowe do instalacji grzewczych, chłodniczych oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, pozwalające efektywnie oszczędzać energię.
Należy wśród nich wymienić wyróżnioną pod względem wzornictwa armaturę grzejnikową, armaturę do utrzymania we właściwym stanie higienicznym instalacji wody pitnej, system „Cofloor” do ogrzewania (chłodzenia) płaszczyznowego, jak również nową i zmodyfikowaną armaturę olejową i gazową.
Duży akcent położono na armaturę i systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Oventrop oferuje nowoczesne grupy pompowe do obsługi kolektorów słonecznych i kotłów stałopalnych, ułatwiające ich wykorzystanie do przygotowania ciepłej wody i do wspomagania ogrzewania.
| Oventrop „OKP-10“ kolektor rurowy |
| Oventrop „OKF-CK22“ kolektor płaski |
Obniżka cen na kolektory słoneczne
Informujemy, że obniżyliśmy ceny na kolektory słoneczne:
kolektor rurowy "OKP 10", nr kat. 136 12 30 - aktualna cena 996 Euro
kolektor rurowy "OKP 20", nr kat. 136 12 31 - aktualna cena 1.800 Euro
kolektor płaski "OKF-CK 22", nr kat. 136 12 40 - aktualna cena 740 Euro
NOWOŚĆ!
Kolektor płaski "OKF-CS 22", nr kat. 136 12 45 - cena katalogowa 680 Euro
Nowe kolektory płaskie "OKF-CS 22" charakteryzują się optymalną transmisją
ciepła do systemu i niskimi stratami hydraulicznymi absorbera wykonanego z
blachy aluminiowej i przyspawanej do niej laserowo wężownicy miedzianej.
W porównaniu do kolektorów "OKF-CK 22" oraz innych kolektorów znajdujących
się na rynku, kolektory te charakteryzuje niska waga - kolektor o powierzchni
brutto 2,25m2 waży jedynie 33 kg.
Dopuszcza się montaż kolektora w układach pionowym lub poziomym,
na dachu skośnym (na wspornikach nad pokryciem dachowym lub jako wolnostojące).